افزونه جلالی را نصب کنید. Saturday, 13 July , 2024 ساعت تعداد دیدگاهها : 0×
پ
پ

دکتر سید جلیل میرمحمدی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

از کمیسیون بهداشت تقاضا کردم طرح سوالم از وزیر بهداشت پیرامون کمبود شیرخشک و دارو به صحن علنی مجلس ارجاع شود

متاسفانه شاهد گفت و گوی مسئولان با رسانه ها مبنی بر اینکه هیچ مشکلی در رابطه با دارو و شیرخشک وجود ندارد هستیم در حالی که این اقدام تضعیف اعتماد عمومی را در پی دارد؛ مسئولان مربوطه می توانند مصاحبه نکنند اما نمی توانند بگویند مشکلی وجود ندارد تا مردم، ما را به دروغ گویی و خلاف واقع گویی متهم نکنند.

هیچ گونه مشکلی با وزیر و مسئولان وزارت بهداشت نداشته و ندارم اما با توجه به اینکه رای مردم حق الناس است و از ما توقع حل و پیگیری مشکلات را دارند بنابراین نمی توان در این رابطه سکوت کرد و با توجه به اینکه هیچ گونه تدبیری برای حل مشکل دارو و شیرخشک اتخاذ نشده بنابراین از کمیسیون تقاضا کردم سوالم را به صحن علنی ارائه کند تا شاید این اقدام باعث گره گشایی از مشکلات مردم شود.

حدود یک سال است به صورت حضوری و تلفنی مشکل کمبود شیرخشک و دارو را از طریق وزیر بهداشت و سایر مسئولان ذیربط پیگیری می کنم و در این رابطه جلساتی را با رئیس سازمان غذا و دارو، بانک مرکزی، گمرک و برنامه و بودجه برگزار کرده و برای پیگیری مشکلات نهایت اهتمام خود را به کار بردیم.

در جلسه اخیر به رئیس بانک مرکزی تاکید کردم که بیماران صعب العلاج با کمبود دارو مواجه هستند و ایشان در حضور معاونش ادعا کرد که هیچ مشکلی نداریم و تمام ارز را اختصاص دادیم و به رئیس جمهور هم یادآور شدم که دارو و شیرخشک حق الناس است و اگر ارز و پول ندارید به صراحت به مردم اعلام کنید.

به معاون اول رئیس جمهور هم گفتم که وضعیت شیرخشک و دارو خوب نیست و مردم به صورت مکرر این موضوع را با ما مطرح می کنند.

حتی برای مشکل ترخیص مواد اولیه از گمرک اصلاح قانون عوارض گمرکی انجام شد و نسبت به حل این مشکل تاکید کردیم اما متاسفانه اراده ای برای رفع مشکلات وجود ندارد؛ هر چند کمیسیون بهداشت برای رفع مشکلات با وزارت بهداشت همراه و همسو است اما اراده لازم هم باید در سیستم وزارت ایجاد شود.

وزارت بهداشت اگر به دنبال کاهش مصرف شیرخشک است باید برای آن برنامه‌ریزی داشته باشد، گفت: متاسفانه دو کارخانه شیرخشک به دلیل عدم پرداخت مطالبات ارزی تعطیل شد و در تماسی که با مسئول یکی از کارخانه ها داشتم تاکید شد که با حداقل ظرفیت کار می کنند در این رابطه با برگزاری نشست و پیگیری ها مطالبات گذشته آنها پرداخت شد اما تولید شیرخشک توسط آنها حداقل چند ماه زمان می برد.

قاچاق شیرخشک مساله جدیدی نیست و از گذشته و در زمان ارز ۴۲۰۰ تومانی هم با این مشکل مواجه بودیم؛ جلسات مختلفی را در کمیسیون و همچنین با حضور رئیس مجلس و مسئولان مربوطه برگزار کردیم و خروجی جلسات کمبود منابع ارزی و ریالی و گمرکی بود اما متاسفانه مشکلات همچنان پابرجاست.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.