افزونه جلالی را نصب کنید. Saturday, 13 July , 2024 ساعت تعداد دیدگاهها : 0×
پ
پ

میرمحمدی با اشاره به ارائه بیش از 10 میلیارد تومان خدمات سلامت به اتباع افغانستانی در ایران، گفت: دشمنان به دنبال تفرقه میان دو ملت ایران و افغانستان، مسئولان هوشیار باشند.


سید جلیل میرمحمدی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، بابیان اینکه در مبانی حقوق بشر سه حق اساسی برای هر فرد قائل شده که حق حیات، سلامت و تحصیل است اظهار داشت: این سه حقوق جز مهمترین حقوقی است که برای هرکسی یا فردی در نظر گرفته می‌شود. وقتی به این سه حقوق در جمهوری اسلامی توجه شود می‌بینیم که این سه حق به‌خوبی رعایت می‌شود.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی بیش از 95 درصد مهاجرین حاضر در کشور را از افغانستانی‌ها دانست و اظهار داشت: در خصوص آموزش این اتباع، رهبر معظم انقلاب فتوایی را صادر کردند و فرمودند که هیچ کودک افغانستانی حتی مهاجرینی که به‌صورت غیرقانونی و بدون مدرک در کشور حضور دارند نباید از تحصیل بازبمانند.

وی با اشاره به اینکه در سال 96 چیزی حدود 360 هزار دانش‌آموز افغانستانی در مدارس کشور داشتیم افزود: این تعداد دانش‌آموز در 26 هزار مدرسه در سراسر کشور در حال آموزش بودند. حق تحصیل یک دانش‌آموز در یک سال بیش 2 میلیون تومان است که تنها 10 درصد آن را کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد پرداخت می‌کند و 90 درصد آن را جمهوری اسلامی تقبل کرده تا این مهاجرین بتوانند مانند شهروندان ایرانی ادامه تحصیل بدهند.

میرمحمدی بابیان اینکه جمهوری اسلامی تحصیلات دانشگاهی هم برای دانشجویان افغانستانی فراهم آورده است گفت: سال 95 بالغ‌بر 11 هزار دانشجوی افغانستانی در دانشگاه‌های سراسر کشور در حال تحصیل بودند.

ارائه بیش از 10 میلیارد تومان خدمات سلامت به اتباع افغانستانی در ایران

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی در ادامه به آمار اتباع حاضر در کشور اشاره کرد و اذعان داشت: در حال حاضر بیش از 3 میلیون پناهنده در کشور هستند که دوسوم آنها به‌صورت غیرقانونی در ایران زندگی می‌کنند و جمهوری به تمام این افراد بیش از 10 میلیارد تومان در حوزه‌های مختلف سلامت ازجمله واکسن، درمان، بستری در بیمارستان‌ها و موارد متعدد خدمات ارائه می‌کند. این در حالی است که کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد باید حمایت کند و این کار را انجام نمی‌دهد ولی ایران این هزینه را متقبل شده است.

وی بابیان اینکه سال 93 در کشور یک‌میلیون نفر علیه بیماری سرخک واکسینه شدند ادامه داد: تعداد قابل‌توجهی از این افراد از جمعیت مهاجرین افغانستانی بودند که به‌صورت رایگان این مرحله واکسیناسیون را انجام دادند. همچنین واکسیناسیون “هپاتیت ب” در حال حاضر شامل تمام مهاجرین در کشور شده که جمهوری اسلامی به‌صورت رایگان این کار را برایشان انجام می‌دهد.

سرپیچی از قانون در هیچ کشوری پذیرفته نیست

میرمحمدی با اشاره به اینکه در هر کشوری وقتی تخلفی صورت گیرد، چه شهروند همان کشور باشد و چه مهاجرین، با آنها برخورد خواهد شد افزود: طی سالیان گذشته به‌وفور شاهد قاچاق انسان و مواد مخدر و سرقت هم در خصوص شهروندان ایرانی و هم مهاجر بودیم و در هر دو صورت طبق قانون با این افراد برخورد شده است.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سرپیچی از قانون در هیچ کشوری پذیرفته نیست و اگر با متخلفین به‌صرف اینکه از اتباع هستند برخورد نشود که دیگر نظام و قانونی در آن کشور پابرجا نخواهد ماند.

وی به دلایل ورود غیرمجاز اتباع افغانستانی به ایران اشاره کرد و گفت: دلیل این‌همه ورود غیرمجاز به ایران به این دلیل است که کار، بهداشت، زندگی و آرامش در جمهوری اسلامی برای آنها فراهم‌شده و اگر این‌چنین نبود طبعاً به‌صورت قاچاق وارد کشور ما نمی‌شدند.

میرمحمدی اضافه کرد: اتباع افغانستانی امروزه در سالن‌های ورزشی ایرانی‌ها ورزش می‌کنند، در خانه‌های ایرانی‌ها بدون هیچ مشکلی زندگی می‌کنند، در عرصه‌های مختلف مشغول به کار هستند و در بسیاری از موارد از امتیازات شهروندان ایرانی بهره‌مند می‌باشند.

ایران چهل سال میزبانی اتباع خارجی بوده است

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه جمهوری اسلامی از ابتدای انقلاب پذیرای اتباع بوده است افزود: ایران چهل سال است که پذیرای اتباع خارجی و افغانستانی بوده و حتی قانون اینکه یک فرد غیر ایرانی با یک زن ایرانی ازدواج و فرزندش بتواند تابعیت کشور را بگیرد در دستور کار مجلس شورای اسلامی است که این مسئله را در کمتر کشوری شاهد هستیم.

وی با تأکید بر اینکه اگر رسانه‌های معاند و دشمنان جمهوری اسلامی بخواهند ایران را نژادپرست و ضد حقوق بشر اعلام کنند در کمال بی‌انصافی و ناجوانمردی است افزود: اینکه جمهوری اسلامی چهل سال از اتباع خارجی مهمان‌نوازی کرده و تمام مواردی که برای شهروندان ایرانی بوده را برای اتباع نیز اعمال کرده است نشان از بزرگی ایران اسلامی دارد و نمی‌توان با بزرگ جلوه دادن یک مسئله، تمام موارد را نادیده بگیریم.

میرمحمدی ورود دشمن به یک مسئله طبعاً دلسوزی برای مردم افغانستان نیست افزود: قطعاً دشمنان به دنبال پیدا کردن سوژه برای ایجاد دو ملت ایران و افغانستان است چون هر انسان منصفی می‌داند که جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم در معرض تحریم‌های شدید و تمام مسائل و مشکلات، چهل سال میزبان میهمانان افغانستانی است.

مسئولان ایران و افغانستان نقشه‌های دشمنان را خنثی کنند

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: ضرورت دارد که مسئولان کشور ایران و افغانستان و مخصوصاً مسئولان مرتبط با امنیت دو کشور به این مطلب که دشمنان این ایران و افغانستان به دنبال آسایش و ارتقا و آرامش این دو کشور نیستند تنها هدفشان اختلاف‌افکنی و ایجاد ناامنی است. مسئولان این دو کشور باید به شکلی روابط بین‌المللی داشته باشند که دشمنان متوجه باشند هیچ فتنه‌ای علیه ایران و افغانستان اثری نخواهد داشت.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.