افزونه جلالی را نصب کنید. Tuesday, 20 February , 2024 ساعت تعداد دیدگاهها : 0×
پ
پ

آیا مصوبه افزایش سن بازنشستگی قطعی و تبدیل به قانون شده است؟

🔹پاسخ: خیر! این مصوبه همراه با سایر مواد لایحه برنامه هفتم توسعه به شورای نگهبان ارجاع شده تا از لحاظ انطباق با شرع و قانون اساسی بررسی شود و ممکن است به بخشی از این مصوبه یا کل آن از سوی این شورا ایراد وارد شود و برای بررسی مجدد به مجلس بازگشت داده شود.

آیا مصوبه اصلاح سن بازنشستگی، طرح مجلس بوده است؟

🔸پاسخ: خیر! این مصوبه، لایحه دولت بوده که مطابق با اصل ۷۴ قانون اساسی به مجلس ارسال شده و در کمیسیون تلفیق و سپس صحن علنی با اصلاحات زیادی، تعدیل گردید و سپس به تصویب نمایندگان رسید.

آیا مصوبه اصلاح سن بازنشستگی، شامل کارگران مشاغل سخت و زیان‌آور (نظیر کارگران بسیاری از بخش‌های معادن، کارخانجات کاشی و فولاد و…) می‌شود؟

🔺پاسخ: خیر! مطابق با تبصره ۳ مصوبه مذکور (ماده ۲۹ بند «خ» الحاقی لایحه برنامه هفتم توسعه)، مشمولان قوانین سخت و زیان آور تابع این قانون نیستند.

چرا هزینه سوءمدیریت در صندوق‌های بازنشستگی و شرکتهای تابعه آنان را باید مردم با اجرای مصوبه افزایش سن بازنشستگی بدهند؟

🔹قطعا بر هیچ‌کس این سوءمدیریتها پوشیده نیست؛ اما علت ناترازی شدید صندوق‌های بازنشستگی فقط این مساله نیست، بلکه عواملی چون کاهش رشد جمعیت، افزایش سن امید به زندگی و تغییر هرم جمعیتی به سمت سالمندی، باعث شده تا نسبت بیمه پردازان به بازنشستگان کم شود.

🔹ضریب اکچوئریال (نسبت پشتیبانی افراد شاغل نسبت به بازنشستگان) در ابتدای انقلاب، هفت بیمه‌پرداز در مقابل یک مستمری‌بگیر بوده است اما این ضریب در حال حاضر به حدود ۳.۵ تا ۴ بیمه‌پرداز به ازای یک مستمری‌بگیر کاهش یافته و این مسئله یکی از عوامل بروز بحران در صندوق‌های بازنشستگی است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.